چاپ وبسته بندی

 
 

تاریخچه چاپ و اصطلاحات چاپی و بسته بندی

کلمه چاپ را به زبان انگلیسی پرینت می گویند و پرینت در اصل به اثری گفته می شود که یک جسم در اثر فشار به روی سطحی باقی می گذارد.طبق این تعریف جای پا روی خاک و یا اثر انگشت بر روی کاغذ یک اثر چاپی است.
چاپ کردن معادل فعل انگلیسی تو پرینت به معنی فشار دادن است و منظور از آن انتقال نوشته یا تصاویر به روی کاغذُ، پارچه و یا مواد دیگر است.در مقایسه با نوشتن و یا نقاشی کردن که اطلاعات و تصاویر به تدریج روی سطح مورد نطر انتقال داده می شود چاپ کردن در یک مرحله انجام می شود و اطلاعات از پیش اماده شده به روی سطح انتقال می یابد.به عبارت دیگر هدف از چاپ به لحاط تکنیکی کپی سازی تصاویر ، نقوش و مطالبی است که از طریق فشار دادن مرکب به روی سطح مورد نطر انجام می گیرد.برای مثال:اگر انگشت شست خود را به مرکب آغشته کنیم و به روی کاغذ فشار دهیم،اثری درست مانند برجستگی های روی پوست شست،به روی کاغذ منتقل میشود.به این نقش چاپ و به روشی که طی آن این اثر تولید شده است چاپ کردن می گویند.
چاپ چیست ؟
واژ‌هٔ چاپ و صورت قدیمی‌تر آن «چهاپ» را برگرفته از واژ‌هٔ مغولی چاو دانسته‌اند که به معنای «فشردن سطحی بر سطح دیگر» است. چاپ در لغت به‌ معنای نقش، اثر، مُهر و نشان آمده است و در متون مختلف کلمات طبع، باسمه، و تافت به‌عنوان مترادف آن به‌کار رفته است. چاپ در اصطلاح، به عمل، فن، و صنعت تکثیر صورت و نقش‌های دوبعدی مانند حروف، ارقام، خط‌ها، تصویرها، و… به‌وسیلهٔ انداختن اثر این نقش‌ها بر کاغذ، پارچه، یا مواد دیگر، به‌ویژه چاپ مواد خواندنی، با تصویر یا بدون تصویر بر روی کاغذ گفته می‌شود. در تعریفی دیگر، چاپ مجموع عملیاتی است که متن خام را به اثر درخور انتشار مانند کتاب، مجله، روزنامه، و جز آن تبدیل کند. چاپ بر روی کاغذ شناخته شده‌ترین کار چاپی است.امروزه با پیشرفت تکنیکهای چاپ این عمل روی مواد سلولزی، نایلونی، پارچه ای، چرمی، مواد شیمیای، فلزی، شیشه‌ای با اشکال صاف یا ناهموار، مقعر یا محدب و … صورت می‌گیرد. چاپخانه نیز در لغت به‌معنای محل چاپ کردن و در متون مختلف کلمات مطبعه، دارالطباعه، و باسمه‌خانه به‌عنوان مترادف آن به‌کار رفته است. چاپخانه مؤسسه یا کارگاهی است که از عهد‌هٔ انجام کارهای چاپی بر روی کاغذ و سایر اشیا از طریق انواع چاپ برآید و به تعبیری دیگر، محلی است که چاپ کتاب، نشریات، و مانند آن در آنجا انجام می‌گیرد. امروزه، چاپ به عنوان یک فرآیند انبوه صنعتی در نظر گرفته می شود که بخش اساسی صنعت نشر و بخش مهمی از فعالیت‌های اداری و حکومتی زا شامل می‌شود.
چاپ صنعت و در بعضی موارد هنری است که دامنه فعالیتهای آن بسیار وسیع است و بیش از هر صنعت یا هنر دیگر از نظر ارتباط با سایر فنون عظیم می باشد. در این حرفه بسیاری از تکنولوژی ها از حرکات فیزیکی هسته ای گرفته تا ترکیبات مادی شیمیایی بکار گرفته شده اند و هر روز که عمر این پدیده افزوده می شود مواد و قوانین علمی بیشتری به خدمتش درخواهند آمد. شاید یکی از این خصوصیات این حرفه عدم خود کفایی آن باشد , به این معنی که بعید به نظر می رسد که این جامعه واحد بتواند کلیه علوم و مواد و لوازم مربوط به آن را به تنهایی تهیه نموده و در راه نیل به هدف یک چاپ مترقی و پیشرفته آنها را مصرف نماید. به نظر می رسد که رسیدن به چنین هدفی مستلزم استفاده از کلیه فرهنگهای موجود در جهان حاضر و به عبارت دیگر تمدن هر عصری می باشد. با توضیحاتی که داده شد , میزان پیشرفت جوامع مختلف را در حرفه ظریف می توان به خوبی داوری نمود . آن جامعه ای که مثلا ده درصد نیازهای صنعت چاپ خود را در فرهنگهای خارجی جستجو می نماید به میزان نود درصد در صنعت و هنر چاپ پیشرفته داشته است و بالعکس جامعه ای که فقط ده درصد از فنون و مصالح چاپ را در اختیار دارد پیشرفت هایش فقط همان میزان ده درصد می باشد.
تاریخچه چاپ :
چاپ برای اولین بار در چین کشف شد و پیشرفت کرد . چاپ با گراور چوبی اولیه در شش قرن قبل از میلاد استفاده می شد، قدیمی ترین کتاب چاپی باقیمانده که از چاپ گراور چوبی پیچیده تری استفاده می شود متعلق به سال ۸۶۸ بعد از میلاد است.
نوع متحرک چاپ توسط ( پی شنگ ) در سال ۱۰۴۰ اختراع شد . نوع متحرک ماشین چاپ فلزی بین سالهای ۱۲۳۴ و ۱۲۴۱ در کره اختراع شد.
در قرن دوازدهم و سیزدهم بسیاری از کتابخانه های عربی و چینی دهها هزار کتاب چاپی داشتند.
علی رغم شواهد کم ، به احتمال زیاد ، فناوری چاپ چینی از طریق راههای تجاری که از میان هند و جهان عرب می گذشتند ، به اروپا راه یافته است .
یوهان گوتنبرگ – از شهر ماینتس آلمان – فن آوری چاپ اروپایی را با قرار دادن طراحی ماشین چاپش بر دستگاه انگورفشاری ( در شراب ساز ) در سال ۱۴۴۰ ارتقاء بخشید . گوتنبرگ استفاده از گونه چاپ برجسته و متحرک را ارتقاء بخشید و از ابتدا از جوهرهای بر مبنای روغن استفاده کرد.
پیشرفت ماشین چاپ نشر علم را سرعت بخشید . ماشین چاپی در سال ۱۴۶۹ در ونیز اختراع شد و تا سال ۱۵۰۰ ، شهر ۴۱۷ چاپگر داشت . در سال ۱۵۳۹ در انگلستان ماشین چاپی توسط ویلیام کگستون اختراع شد.
۴۱۷ کارگر چاپخانه داشت . ، انتشاراتی در سال ۱۴۶۹ در ونیز ساخته شد و این شهر تا سال ۱۵۰۰ در ۱۴۷۶ یک انتشارات در انگلستان توسط ویلیام کگستون ساخته شد . جوان پابلوی ایتالیایی یک انتشارات با دستگاههای چاپ وارداتی در مکزیکوسیتی – مکزیک – تشکیل داد.
استفان دی در سال ۱۶۲۸ اولین دستگاه چاپ را در آمریکای شمالی – ماساچوست – ساخت و به تاسیس انتشارات کمبریج کمک کرد.
ویلیام آیونیز در کتاب ( چاپ و ارتباط بصری ) در رابطه با یک سری خلاقیتهای مربوط به چاپ تصویر و متن در اواخر قرن ۱۸ می نویسد .
در انتهای قرن ۱۸ خلاقیتهای قابل توجه بسیاری در تکنیکهای گرافیکی و وسایل بکار گرفته شده برای آنها صورت گرفت .
بوئیک روش استفاده از ابزار کنده کاری بر روی چوب را ارتقاء بخشید .
سنفلدر لیتوگرافی را اختراع کرد . بلیک چاپ برجسته را اختراع کرد.
در ابتدای قرن ۱۹ استنهوپ ، جورج ای کلایمر ، کونیگ و دیگران انواع جدیدی از ماشین های چاپ حروف را معرفی کردند که با قدرت از گونه های قبلی پیشی گرفتند.
چاپ برای اولین بار در چین کشف شد و پیشرفت کرد . چاپ با گراور چوبی اولیه در شش قرن قبل از میلاد استفاده می شد، قدیمی ترین کتاب چاپی باقیمانده که از چاپ گراور چوبی پیچیده تری استفاده می شود متعلق به سال ۸۶۸ بعد از میلاد است. نوع متحرک چاپ توسط ( پی شنگ) در سال ۱۰۴۰ اختراع شد . نوع متحرک ماشین چاپ فلزی بین سالهای ۱۲۳۴ و ۱۲۴۱ در کره اختراع شد . در قرن دوازدهم و سیزدهم بسیاری از کتابخانه های عربی و چینی دهها هزار کتاب چاپی داشتند. علی رغم شواهد کم ، به احتمال زیاد ، فناوری چاپ چینی از طریق راههای تجاری که از میان هند و جهان عرب می گذشتند ، به اروپا راه یافته است . یوهان گوتنبرگ – از شهر ماینتس آلمان – فن آوری چاپ اروپایی را با قرار دادن طراحی ماشین چاپش بر دستگاه انگورفشاری ( در شراب ساز ) در سال ۱۴۴۰ ارتقاء بخشید . گوتنبرگ استفاده از گونه چاپ برجسته و متحرک را ارتقاء بخشید و از ابتدا از جوهرهای بر مبنای روغن استفاده کرد. پیشرفت ماشین چاپ نشر علم را سرعت بخشید . ماشین چاپی در سال ۱۴۶۹ در ونیز اختراع شد و تا سال ۱۵۰۰ ، شهر ۴۱۷ چاپگر داشت . در سال ۱۵۳۹ در انگلستان ماشین چاپی توسط ویلیام کگستون اختراع شد. ۴۱۷ کارگر چاپخانه داشت . ، انتشاراتی در سال ۱۴۶۹ در ونیز ساخته شد و این شهر تا سال ۱۵۰۰ در ۱۴۷۶ یک انتشارات در انگلستان توسط ویلیام کگستون ساخته شد . جوان پابلوی ایتالیایی یک انتشارات با دستگاههای چاپ وارداتی در مکزیکوسیتی – مکزیک – تشکیل داد. استفان دی در سال ۱۶۲۸ اولین دستگاه چاپ را در آمریکای شمالی – ماساچوست – ساخت و به تاسیس انتشارات کمبریج کمک کرد. ویلیام آیونیز در کتاب ( چاپ و ارتباط بصری ) در رابطه با یک سری خلاقیتهای مربوط به چاپ تصویر و متن در اواخر قرن ۱۸ می نویسد. (( در انتهای قرن ۱۸ خلاقیتهای قابل توجه بسیاری در تکنیکهای گرافیکی و وسایل بکار گرفته شده برای آنها صورت گرفت )) وئیک روش استفاده از ابزار کنده کاری بر روی چوب را ارتقاء بخشید. سنفلدر (لیتوگرافی) را اختراع کرد . بلیک چاپ برجسته را اختراع کرد. در ابتدای قرن ۱۹ استنهوپ ، جورج ای کلایمر ، کونیگ و دیگران انواع جدیدی از ماشین های چاپ حروف را معرفی کردند که با قدرت از گونه های قبلی پیشی گرفتند
روش های چاپی به دو روش اصلی تقسیم بندی میشوند:
الف – روش های چاپی تماسی : این دسته بندی بر اساس نوع فرم مورد استفاده برای چاپ می باشد.بدین معنی که اگر اطلاعات روی یک فرم ثابت(مانند پلیت) باشد روش چاپی مورد استفاده از این فرم ها چاپ تماسی نام دارد.به عبارت دیگر در روش چاپی تماسی فرم چاپ از نوع سخت افزاری است.چاپ افست ، چاپ سیلک اسکرین ، چاپ گود ، چاپ برجسته از روش های چاپ تماسی می باشد.
ب – روش های چاپی غیرتماسی : چاپ های غیر تماسی به روش چاپی ای می گویند که فرم مورد استفاده در آن ها به صورت ثابت و سخت افزاری تیست ( مانند دستگاه های چاپ دیجیتال و چاپ گرهای رومیزی و … ) .در این روش فرم حامل اطلاعاتبه صورت علایم دیجیتالی به دستگاه چاپ انتقال داده می شود.ولی از این اطلاعات دیجیتالی جهت تولید یک پلیت ثابت و همیشگی استفاده نمی شود.چاپ دیجیتال و همچنین چاپ جوهر افشان نمونه های از چاپ غیرتماسی هستند.
ورود صنعت چاپ به ایران
دربار‌هٔ شروع چاپ سنگی در ایران روایات متعددی وجود دارد، اما روایت قوی‌تر این است که چاپ سنگی را برای نخستین بار میرزا صالح شیرازی در تبریز راه‌اندازی کرد. میرزا صالح که از سوی دولت ایران برای فراگیری هنرهای جدید به اروپا رفته بود، در بازگشت یک دستگاه چاپ سنگی با خود به تبریز آورد که آن را در سال ۱۲۲۵ هجری قمری راه انداخت. چاپخانهٔ سنگی در مدت کوتاهی در تهران، اصفهان و سپس سایر شهرهای ایران تاسیس شد و بیش از ۵۰ سال تنها روش چاپ در ایران بود و تا اواخر دور‌هٔ قاجار، هر چه در ایران چاپ می‌شد، به روش چاپ سنگی بود. البته هشت سال قبل از ورود چاپ سنگی به ایران چاپ سربی راه‌اندازی شده بود، ولی به علت هزینه و زحمت زیاد آن، پس از ورود چاپ سنگی، کنار گذاشته شد ولی بعدها در اواخر دور‌هٔ قاجار دوباره استفاده از حروف سربی رایج گردید.

طبقه بندی اسلوب های مختلف چاپ
انواع چاپ های مختلف به خودی خود عملی انجام نمی دهند . بلکه احتیاج به تصاویر ، نوشته های مختلف و نقشه های گوناگون به تعداد زیاد است ، که چاپ را بوجود آورده است . از نظر وسعت روشهای مختلف چاپ و شباهت زیاد هر یک از این روشها با دیگری ، به کار بردن صحیح هر یک از این اسلوبها ، اطلاعات و مهارت خاصی می خواهد تا با اطلاع صحیح و دقیق از کلیه روشهای مزبور ، و تغییرات و امکانات موجود و حتی اساس و ریشه آنان امکان استفاده صحیح از روشهای مختلف چاپ به دست آید .
به طور کلی به سه طریق اصلی ممکن است ، یک نمونه را اعم از نوشته یا عکس یا نقشه روی یک صفحه کاغذ یا چینی یا پارچه و یا شیشه و فلز چاپ نمود که به شرح زیر است:
. چاپ برجسته
. چاپ گود
. چاپ مسطح
کلیه روشهای مختلف موجود در تمام عالم از یکی از سه طریق اصلی فوق تشکیل یافته و در این سه طریق قسمت هایی از مدل اصلی که باید چاپ شود مرکب خواهد گرفت و قسمتهایی که نباید چاپ بشود خالی خواهد ماند.
چاپ برجسته چیست ؟
فرض کنیم روی یک قطعه فلز صاف و مسطح مانند مس یک مربع با مکعب ترسیم شود. چنانچه اطراف این مربع را با وسایلی گود کنیم یک مربع برجسته روی فلز به وجود می آید . حال اگر با وسایل دیگری سطحی هموار از مرکب مخصوص چاپ روی مربع مزبور قرار دهیم و کاغذ سفیدی را روی سطح فلز بفشاریم ٬ شکل مربع که برجسته شده است و مرکب گرفته ٬ بر روی کاغذ نقش خواهد انداخت و بقیه قسمت ها که گود شده و مرکب نگرفته ٬ اثری از خود روی کاغذ نخواهد گذاشت . مجموعه این اعمال را چاپ برجسته می نامند.
چاپ گود چیست ؟
اگر روی همان قطعه فلز ٬ مربع مزبور را ترسیم کنیم و بالعکس خود مربع را با وسایلی گود سازیم سپس بر روی سطح فلز را بطوریکه مرکب موجود در گودی مربع از بین نرود پاک نمائیم و سپس کاغذ سفیدی روی سطح فلز قرار داده و فشار زیادی وارد آوریم ٬ مرکب موجود در مربع بر روی کاغذ سفید منعکس می شود. این اسلوب نیز به نام چاپ گود نامیده می شود.
چاپ مسطح چیست ؟
اگر روی همان قطعه فلز یا سنگ مربع مزبور را ترسیم کنیم و عملیاتی شیمیایی روی فلز یا سنگ انجام بدهیم بطوریکه هنگام چاپ آن مربع مورد نظر مرکب بگیرد و بقیه قسمتها که باید سفید بماند مرکب را به خود جذب نکنند ) مثلا با وسایلی مرطوب شود ( در این صورت کاغذی که روی فلز قرار گرفته شود و فشار روی آن وارد بیاید فقط تصویر مربعی را که مرکب گرفته است به خود جذب خواهد کرد . و یا به طریق دیگر چنانچه در حین چاپ قسمتهایی که نباید چاپ بشود از آن صفحه فلز یا سنگ بریده و برداشته شود ، و یا با وسایلی روی قسمتهای مذبور قبل از مرکب زدن پوشانیده شود همان منظور بالا عملی می گردد. این اسلوب که به روش الگو و یا آنگ معروف است، بسیار قدیمی و اسلوب قبلی با کشف خاصیت اسیدهای ضعیف و استفاده از فعل و انفعالات شیمیایی در چاپ مسطح مورد استفاده قرار گرفته است. در هر صورت در هر دو مورد فوق اختلاف سطح میان سطوح چاپ شونده و سطوحی که نباید چاپ شود ، وجود ندارد و به همین لحاظ این دو نوع چاپ را به نام چاپ مسطح می نامند .
فرایند چاپ :
چاپ انواع مختلفی دارد که متناسب با آنچه که قرار است چاپ شود و آنچه که بر آن قرار است چاپ شود انتخاب می‌گردد. مهم‌ ترین این روش‌های عبارت‌ اند از:
• چاپ افست : عمدتاً برای انتشارات، تبلیغات
• چاپ فلکسو : عمدتاً برای بسته بندی
• چاپ هلیوگراور : عمدتاً برای بسته بندی
• چاپ سیلک اسکرین : عمدتاً برای تبلیغات چاپ های تفکیکی
• چاپ لترپرس : یکی از روش‌های چاپ برجسته از قدیمی‌ترین روش‌های چاپی است
• چاپ دیجیتال : برای همه مصارف، تبلیغاتی و اداری در تیراژ پایین

لیتوگرافی چیست؟
فرآیندی که در طی آن صفحه های فلزی از جنس آلومینیوم موسوم به زینک را میسازیم
مکانیزم چاپ افست (لیتوگرافی)
چاپ افست بعنوان یکی از مهم ترین فناوری های در حال حاضر به شمار می رود . در چاپ افست (لیتوگرافی) قسمت های چاپ پذیر و غیر قابل چاپ در یک سطح قرار دارند. از ویژگی های متمایز از مناطق چاپ پذیر این واقعیت که این نواحی مرکب پذیر هستند، در حالیکه المان های غیر چاپی در سطح پلیت دافع مرکب می باشند.
این اثر بصورت فیزیکی تولید می شود، پدیده های سطح به سطح. چاپ لیتوگرافی را می توان به بخش های زیر طبقه بندی کرد:
• لیتوگرافی سنگی (فرآیند چاپ مستقیم با استفاده از پلیت چاپ سنگی)
• collotype (فرایند چاپ مستقیم)
• چاپ افست (فرایند چاپ غیر مستقیم)
• di-litho (فرایند چاپ مستقیم با پلیت چاپ افست).

چاپ سنگی توسط آلویس زنفلدر در سال ۱۷۹۶ اختراع شد. تصویری با نقاشی روی سنگ و مرکب مخصوص چاپ شده بود. قبل از آغشته شدن سنگ به مرکب مرطوب شده بود، پس از آن مناطق غیر تصویری مرکب نگرفته بودند.
کولوتایپ یک فناوری دیگری از لیتوگرافی است. شروع آن به سال ۱۸۵۶ توسط ال.پویتیوین باز می گردد. نواحی و تن های پیوسته بدون ترام گذاری می توانستند بازتولید شوند. به چاپ با کیفیت بالایی می توان دست یافت (برای مثال:‌بدون پیچازی).
یک لایه حساس به نور از جنس ژلاتین بر روی یک پایه شیشه ای در معرض نور روی یک نگاتیو قرار گرفته و پس از آن توسعه یافت. نواحی تولید شده خواص تورم متفاوت نسبت به آب دارند. پس از رطوبت دهی پلیت چاپی، خواص جذب مرکب متفاوتی تولید می شود.
همانند چاپ سنگی، کولوتایپ فقط برای محصولات چاپ هنری استفاده می شود (با چاپ بسیار کم تیراژ اجرا می شود).
چاپ افست فناوری عمده چاپ سنگی است. یک فناوری غیر مستقیم از لیتوگرافی است، که ابتدا مرکب توسط پلیت چاپ به سطح نورد واسط منعطف منتقل می شود- نورد لاستیک – و پس از آن بروی سطح چاپ شوند می نشیند.
برای دستیابی به سطح غیر جاذب مرکب بر روی پلیت چاپ (اثر متقابل از سطح پلیت چاپی و مرکب) معمولاً دو سیستم مورد استفاده وجود دارد:

فناوری متداول چاپ افست
مرطوب کردن پلیت چاپ با محلول رطوبت دهی (آب با مواد افزودنی). محلول رطوبت دهی راهی عملی برای اضافه کردن فیلم نازک و یکدست از آب بر روی پلیت چاپ توسط نورد ها رطوبت دهی می باشد. نواحی غیر تصویری روی پلیت آب دوست هستند، به این معنا که آب پذیر هستند و نواحی مرکب پذیر چربی دوست و بنایراین از این رو آب پذیر نیستند. این لایه نازک از محلول رطوب دهی مانع از انتقال مرکب می شود.
از آنجاییکه این تکنولوژی بسیار بیشتر از بقیه گسترده شده، اثر دافع مابین مرکب و محلول رطوبت دهی هست بطور معمول همیشه همراه با چاپ افست است. به تبع آن واحد مرکب دهی و رطوبت دهی مورد نیاز چاپ افست است. یک واحد چاپ کامل در شکل ۱۹-۱.۳ بصورت مصور نشان داده شده است.

فناوری افست خشک
در این نوع چاپ سطح پلیت چاپ اساساً دافع مرکب می باشد، برای مثال، یک لایه مناسب از سیلیکون در شکل ب۲۰-۱.۳ نشان داده شده است. نواحی مرکب دوست در معرض توسط وقفه عمدی لایه سیلیکون (حدود ۲ میکرون ضخامت). این روش بعنوان افست بدون آب شناخته شده و گاهی اوقا به اسم افست خشک نام برده می شود.
تبعاً برای هر دو سیستم پلیت ها و مرکب های مخصوص به خود مورد استفاده قرار می گیرد.

در چاپ افست مرطوب، دو جریان مختلف مواد باید برای مرکب دهی پلیت چاپ در نظر گرفته شود :
• تغذیه مرکب
• تغذیه محلول رطوب دهی
سیستم تغذیه مرکب و تغذیه محلول رطوبت دهی هر دو پیوسته و پشت سر هم در یک سیستم وجود دارد.معمولاً، مواد پایه پلیت چاپ از آلومینیوم یا پلی استر تشکیل شده و لایه تولید تصویر یکی از آنهاست.
طیف وسیعی ازتمام رسانه های چاپی، از یک بروشور ساده تا یک کاتولوگ با کیفیت بالا، هم اکنون می تواند با یک استاندارد بالا با تکنولوژی چاپ افست تولید شود.
فناوری چاپ دی لیتو، یک فناوری از لیتوگرافی است که در آن پلیت چاپ مستقیماً بروی سطح چاپ شوند چاپ می کند. این فناوری بیشتر برای چاپ روزنامه توسعه داده شده و استفاده می شده است. مزیت این فناوری استفاده از ماشین های چاپ روتاری لترپرس بود. واحد چاپ این ماشین با نصب یک سیستم رطوبت دهی اصلاح شد. چاپ با پلیت های چاپ معمولی انجام می شد، اگر چه یک پوشش خاص تا به حال به در واحد چاپ با فشار بالا ناشی از تماس مستقیم با کاغذ و ثبات بالا در کل چاپ مورد نیاز در چاپ روزنامه را به آنها اعمال می کرد.
این تکنولوژی تنها نقش موقت ایفا کرد و هنگامی که سرمایه گذاری های جدید در شرکت های چاپ روزنامه انجام گرفت، فن آوری چاپ افست رول، که بر روی سطح چاپ از طریق یک سیلندر لاستیکی استفاده می شده جایگزین شد.
لترپرس یکی از انواع روشهای چاپ هست. همنطوری که می دونی ما روشهای مختلف چاپی داریم که تقسیم بندیهای برای اونها از ابعاد مختلف وجود داره . یکی روشهای تقسیم بندی روش های چاپ روشی هست که در اون ما لوح چاپی رو مبنای تقسیم قرار می دیم . منظور ما از لوح چاپی هر سطحی هست که ما با استفاده از روشهای خاص تصاویر و حروف مورد نظرمون رو برای چاپ باید ابتدا بر روی اون منتقل کنیم تا در مراحل بعدی با آغشته شدن اون به مرکب یا هر روش ماده دیگه ای غیر از مرکب بشه تصاویر رو از روی اون بر روی سطح چاپ شونده ای مثل کاغذ یا … منتقل کرد.
لوح چاپ به عنوان یک سطح می تونه انواع و اشکال مختلفی داشته باشه اما وقتی صحبت از چاپ هست شکلی که تصاویر ما بر روی اون نقش بسته اهمیت پیدا می کنه و مبنای ما برای تقسیم بندی روش های چاپ می شه
1. روش برجسته
2. روش گود
3 . روش غربالی (یا اسکرین )
4 . روش مسطح ( یا لیتوگرافی)
اینها در واقع 4 روش ایجاد تصاویر بر روی لوحها و به تبع اون 4 روش برای چاپ تصاویر هستن (‌ البته نه همه روشها بلکه روش های اصلی)
اما در مورد لترپرس
روش لتر پرس یک روش چاپ برجسته هست که در اون تصاویر پس از برخورد مرکب با سطح برجسته لوح از روی اون بر روی مثلا کاغذ منتقل می شن. روش لترپرس یکی از روشهای اولیه و اساسی چاپ بوده روشی که گوتنبرگ پدر صنعت چاپ اونرو به عنوان یکی از اصلی ترین روش های چاپ ابداع و مطرح کرد. اما اصطلاح لترپرس در اون دیده اولیه که ما بهش داریم شاید اشاره به برجسته بودنه این روش نداشته باشه چون معنی اون « چاپ حروف » هست. دلیله این نامگذاری بیشتر تاریخی هست و به طور خلاصه علتش این هست که روش لترپرس یکی از روشهایی بوده که ابتد از اون برای چاپ حروف چاپی استفاده می کردن و در اون مقطع روشی که برای چاپ تصاویر به کار می رفته عموما جدایه از روش چاپ حروف بوده.
پس اساسا از لترپرس برای چاپ حروف استفاده می شده . قدیمی ترین روش کار هم برای آماده کردن لوح چاپ استفاده از روش حروف چینی حروف چاپی سربی در کنار هم و استفاده از اون برای چاپ بوده. که به مرور بظهور انقلاب صنعتی ، اختراع عکاسی و روش های نوین جای خودش رو به روش های دیگه حروف چینی داد. این یک توضیح مختصری از روش لترپرس بود. اما اجازه بده ببینیم که این روش و کاربرد اون امروزه چه طوری هست:
باید گفت که روش لترپرس و استفاده از اون امروز با به وجود اومدن روش هایی مثل چاپ افست و دیگر روش های چاپی از اون حالت یک روش عمومی و خیلی رایجش بیرون اومده. پس می شه گفت حروف چینی سربی هم به اون معنای عامش دیگه منسوخ شده. اون چیزی که در ایران و از روش لترپرس باقی مونده یک روش اختصاصی برای انجام دادن یک سری کارهای خاص هست. عمده دستگاه هایی که از این روش هنوز ه می شه اسم اونرو شنید و ازش استفاده کرد دستگاه ملخی هست که به خاطره شکل کاره این دستگاه و شباهت ظاهر اون به پای ملخ در ایران به این اسم معروف شده.( البته یک نوع دستگاه دیگه هم برای این روش وجود داره که به اون دستگاه مسطح می گن)
اما کارهایی که می شه امروزه با لترپرس انجام داد بیشتر به سمت قالب زنی متمایل هست. در این حالت از روش لتر پرس برای انواع کارهای پرفراژ زنی و ایجاد خط تا و یا قالب زنی و برجسته کاری استفاده می شه که همگی در اندازه عموما محدود و مشخص دستگاه به عنوان یک روش تکمیلی بعد از چاپ به کار می رن. شما با استفاده از روش لترپرس می تونی برای کارهایی که احتیاج به خط تا دارن یا احتیاج هست که یه حالت برجسته کاری روی اونها ایجاد بشه با استفاده از کلیشه هایی که ساخته می شه یا فرمی که باستفاده از ابزار حروف چینی سربی در چاپخونه ساخته می شه استفاده کنی. همینطور می تونی از اون به عنوان یک دستگاه دایکات و قالب زنی ( خصوصا از نوع مسطح این دستگاه ) برای ساخت مثلا جعبه یا کلا قالب زنی استفاده کنی. یکی دیگر از استفاده های این دستگاه کاربرد اون در شماره زنی سریال بر روی ورقهای چاپی هست که با اضافه کردن یک قطعه خاص به دستگاه امکان پذیره. البته همونطور که گفتم دیگه کمتر برای چاپ به اون عنوان استفاده از مرکب از این دستگاه استفاده می شه ولی هنوز هم میشه جاهایی رو پیدا کرد که با استفاده از این روش کارت تبریک و دعوت چاپ می کنن. اما به هر حال استفاده از این روش و تحت نام لترپرس بستگی به کاربرد خاصی داره که شما باید در نظرش بگیری و می شه ابتکارات جالبی هم با توجه به خصوصیت این روش برای اون در نظر گرفت.
تاثیر لاینر و فلوت در ویژگی های کارتن


لاینر و فلوت از مهمترین بخش¬های مقوای فلوتینگ می¬باشند و روی تمام ویژگی¬های کارتن تاثیر می¬گذارند. مطالعه حاضر با هدف برررسی تاثیر خصوصیات کاغذ لاینر و فلوت بر روی ویژگی¬های مقاومتی ورق کارتن حاصله از آن¬ها انجام گرفته است. در این مقاله ابتدا فرایند تولید مقوای کنگره¬ای شرح داده شده است. انواع فلوت¬های استاندارد شامل نوع A، B، C و E همچنین فلوت¬های غیر استاندارد شامل نوع F، فلوت خیلی ریز و خیلی درشت همراه با کاربرد و تاثیر هر یک بر ویژگی¬های کارتن در این مقاله معرفی شده¬اند. علاوه بر فلوت¬ها انوع کاغذ لاینرهای مورد استفاده برای مقوای فلوتینگ از لحاظ ماده اولیه و کاربرد معرفی شده¬اند که شامل: کرافت لاینر، تست لاینر و کاغذ شرنز می¬باشند. نتایج نشان داده است که مقوای ساخته شده از نوع فلوت A بیشترین مقاومت در برابر ضربه و کمترین مقاومت خردشدگی را دارد، همچنین مقوای نوع فلوت خیلی ریز کمترین مقاومت در برابر ضربه و بیشترین مقاومت نسبت به خرد شدگی را دارد. کرافت لاینر تهیه شده از الیاف خمیر سوزنی برگ خالص، مقاومت به پارگی، کشش و ترگی بالاتری نسبت به کاغذ تست لاینر و شرنز دارد. با استفاده ار نوع فلوت و کاغذ لاینر رویی و زیری، می¬توان مقاومت و دیگر ویژگی¬های مقوای کنگره¬ای و کارتن¬های حاصله از آن را افزایش یا کاهش داد.

گراماژ یکسان کاغذی که متراکم¬تر باشد ضخامت آن نیز کمتر می¬باشد. این شرایط برای فلوتینگ هم مثل لاینر می-باشد. دانسیته کاغذ با ضخامت رابطه عکس دارد یعنی هرچه ضخامت بیشتر باشد در نتیجه دانسیته نیز کمتر خواهد شد. بطور کلی هرچه میزان دانسیته یک کاغذ بیشتر باشد نشان دهنده این است که فرایند ساخت کاغذ بهتر بوده که در نتیجه باعث شده الیاف بصورت تنگاتنگ در کنار یکدیگر قرار گیرند. البته کیفیت کاغذ به عوامل دیگری همچون ماده اولیه و روش تهیه خمیر کاغذ نیز بستگی دارد. مقاومت در برابر شکست حلقوی با مقاومت لبه¬های مقوای کنگره¬ای در برابر فشار مرتبط است. بنابراین اندازه¬گیری RCT به عنوان یک ویژگی با اهمیت در خصوصیات کاربردی مقوای کنگره¬ای قلمداد می¬شود که در کنترل فرایند ساخت و اندازه¬گیری و کنترل کیفیت محصولات نهایی موثر است. کاغذی که از کرافت و به صورت صد درصد از خمیر سوزنی برگان تهیه می¬شود(کرافت لاینر) درای مقاومتتی بالاتر نسبت به کاغذی است که دارای درصدی از خمیر کاغذ بازیافتی(تست لاینر) است.کاغذ تهیه شده از خمیر کرافت سوزنی برگان نسبت به الیاف بازیافتی دارای مقاومت به پارگی، ترکیدن و کششی بیشتر هستند زیرا این مقاومت¬ها با طول و پیوند بین الیاف رابطه مستقیم دارند که این پارامتر در الیاف خمیر خالص کرافت سوزنی برگ نسبت به الیاف بازیافتی بیشتر هستند.مقوای کنگره¬ای که فلوت¬های آن ارتفاع بیشتری دارند یا به عبارتی تعداد فلوت آن در متر طول کم باشد نسبت به بقیه فلوت¬ها از مقاومت به ضربه بیشتری برخوردار است. اما مقاومت به خردشدگی عکس این قضیه است یعنی اینکه هر چه ارتفاع فلوت و عامل برداشت کمتر باشد مقاومت به خردشدگی بیشتر می¬باشد. برای لاینر و فلوتینگ در مقوای کنگره¬ای بر اساس استاندارد ایران مقاومت¬هایی تعریف شده است بر اساس مطالعا ت صورت گرفته، نتایج نشان داده است که وزن پایه مقوا بر روی خصوصیات مقوا به طور صد در صد همیشه تاثیرگذار نبوده است. به طوری که کاغذهایی با وزن پایه بالاتر درای خواص مقاومتی ضعیفتری می-باشند.عوامل تاثیرگذار بر خصوصیات کارتن و مقوای کنگره¬ای شامل: نوع ماده اولیه مورد استفاده، درصد الیاف موجود در کاغذ، تکنولوژی ماشین¬ آلات ساخت کاغذ، نوع فلوت، ضریب برداشت و نوع کاغذ لاینر می¬باشند. مشاهده می-شود که با انتخاب صحیح نوع فلوت و لاینر کارتن حاصله می¬توان مقاومت و ویژگی¬های بهتری از آن انتظار داشت. برای مواردی که لازم به مقاومت به ضربه بالایی می¬باشند می¬توان از فلوت¬های درشت¬تر استفاده کرد. همچنین برای مقاومت به خردشدگی بیشتر نیز فلوت¬های ریزتر بیشتر مورد توجه هستند.برای کارتن¬های بسته بندی که نیازمند به مقاومت به پارگی و کشش بیشتری می¬باشند لازم است از کاغذ و مقواهای کرافت لاینر استفاده کرد که درصد الیاف خمیر سوزنی برگ در آن¬ها بیشتر است. با استفاده از فلوت و لاینر مشخص تمام ویژگی¬های مقوا و کارتن تحت تاثیر قرار می¬گیرند

● خط کروگیت کارتن
این خط تولید که عمل کروگیت کردن کاغذ و به هم چسباندن کاغذها را انجام می دهد، رول کاغذ را به کارتن خام و ورق کارتن تبدیل می کند. کارتن تولید شده به وسیله کروگیت آماده انتقال به واحدهای تبدیل کننده ورق کارتن به جعبه می باشد.

تولید,ورق,کارتن,آماده انتقال به واحدهای تبدیل کننده ورق کارتن,کارتن خام و ورق کارتن,کردن,تولید,کاغذها را انجام,آماده,کردن,کاغذها را انجام,وسیله,آماده,کاغذها را انجام,آماده انتقال به واحدهای تبدیل,آماده انتقال به واحدهای تبدیل کننده ورق کارتن,آماده,کارتن
اجزا مختلف خط کروگیت کارتن شامل ریل های حمل رول به خط تولید رول استند (roll stand) و سینگل فیسر (single facer) نوار نقاله های انتقال محصول دو لایه به سمت جلو برای تولید گاید کارتن stacker,cut off,double facer,glue machine و پری هیتر می گردد. در اینجا به شرح عملکرد و چگونگی استفاده درست از این تجهیزات می پردازیم.
خط تولید کارتن اصولا با توانایی حداکثر عرض کاغذی که می تواند تولید کند شناخته می شود. در خط تولید کارتن گام کنگره های سنیگل فیسر و حداکثر لایه هایی که آن خط می تواند تولید کند نیز اهمیت زیادی دارد.
● ریل های حمل کاغذ
خطوط تولید ورق کارتن در هر سمت رول استند دارای ریل های برای انتقال رول کاغذ از مجاورت خط تولید به داخل دستگاه می باشند. این ریل ها امکان تغذیه رول استند را میسر می کنند. در واقع وجود این ریل ها موجب می شود لیفتراک جهت تغذیه خط تولید ورق کارتن دچار مشکل نشده و به راحتی و بدون تماس با خط تولید، کاغذ را در نزدیک ترین مکان جهت مصرف در خط تولید قرار دهند.
اگر کاغذ به وسیله لیفتراک وارد خط تولید شود احتمال آسیب دیدن ماشین آلات و حتی اپراتورهای خط تولید افزایش می یابد ریل های نصب شده بر روی خطوط تولید دارای گاری هایی با چهار چرخ می باشد که به راحتی بر روی ریل حرکت کرده و کاغذ را با نیروی اندک اپراتورها به خط تولید منتقل می کنند. در ماشین های پیشرفته و اتوماتیک این عمل به وسیله الکترو موتورها انجام می شود. نظافت به موقع و صحیح ریل ها موجب عمل کرد آسان و راحت تر آنها می گردد.
لازم به ذکر است ریل ها به گونه ای نصب می شوند که گاری ها حدود دو سانتی متر بالاتر از سطح سالن تولید باشند.
این شیوه نصب اجازه می دهد رول های کاغذ را با صرف کمترین نیرو غلطاندن سوار گار نمود.
● رول استند (roll stand)
محل قرار گرفتن رول کاغذ، جهت مسلط کردن روی خط تولید و تنظیم و موقعیت کاغذ جهت منطبق کردن لبه های کار را رول استند می گویند. از دیگر امکانات رول استند می توان به ترمز آن اشاره کرد. این ترمز موجب می شود کاغذها محکم و بدون چین و چروک وارد خط تولید شوند. در صورت عدم استفاده از ترمز رول استند، کاغذها با سرعت مناسب کشش خط تولید باز نشده و بعضا در کشش ها کاغذ بیش از اندازه باز می شود. اگر کاغذ بیش از اندازه باز گردد، در کشش مجدد ماشین به کاغذ ضربه وارد می کند و باعث پاره شدن کاغذ می شود. در این حالت رول کاغذ با سرعت کمتری خواهد چرخید در صورتی که فضای موجود بین رول و ماشین نیازمند کاغذ باز شده مازاد می باشد.
لازم به ذکر است شل بودن ترمز رول استند موجب می شود لبه های کار به راحتی تنظیم نشده و کاغذها به صورت چروک و ناصاف وارد ماشین شوند. در ضمن اگر ترمز رول استند بیش از اندازه سفت و محکم باشد باعث پاره شدن کاغذ شده و فشار زیادی به هد موتور و درایو ماشین وارد می گردد.
بنابراین دانستن حد نرمال ماشین های رول استند یکی از آیتم های بسیار مهم در خطوط تولید کارتن است. اپراتور بخش زیادی از مشکلات کیفی در تولید را می تواند با تنظیم ترمز برطرف کند.
در گذشته رول استندها ساختار و شکل ابتدایی تری داشتند و اصولا قرار دادن رول کاغذ بر روی آنها نیازمند نیروی انسانی زیادی بود اما امروزه تمام این وظایف به وسیله الکتروموتورها و با سهولت انجام می شود.
اپراتورها همواره باید کوشش فراوانی در نگهداری و مراقبت این بخش از خط تولید انجام دهند. اپراتور باید در نظافت ریل های حرکت و بازوهای آن توجه خاصی داشته باشد. هیچ جسم خارجی یا پرزهای کاغذ نباید در مسیر حرکت بازوها قرار گیرد و موجب اعمال فشار به سیستم های حرکتی رول استند شود.
این بازارها بسیار شبیه ریل های ماشین تراشکاری هستند و نیازمند روان کاری مداوم می باشند. رول استندها دارای دو جفت بازو جهت برداشتن رول کاغذ بوده و می توان دور رول کاغذ را به صورت همزمان روی آنها مستقر کرد. ماشین های پیشرته رول استند دارای اسپیلایسر نیز می باشند که عمل تعویض رول کاغذ بدون توقف خط تولید را انجام می دهد.
زمانی که رول کاغذ در حال تمام شدن است به وسیله چشم های الکترونیکی و حس گرهای رول استند مشاهده شده و رول کاغذ ذخیره شده در اسپیلایسر به انتهای رول کاغذ قبلی می چسبد. لازم به ذکر است ضایعات و کاغذهای نامناسب در ابتدای رول باید از آن جدا شود تا پس از تعویض رول در کییت تولید تاثیر نداشته باشد.
نصب صحیح رول استند، گونیا بودن رول استند نسبت به آکس خط تولید موجب افزایش کارآیی می گردد. در صورتی که رول استند نسبت به سایر تجهیزات خط تولید، گونیا نباشد فشار کشش کاغذ به سمت لبه کاغذ بیشتر می شود و باعث پاره شدن مکرر کاغذ می گردد. اگر رول کاغذ کیفیت مناسبی نداشته و دارای زدگی یا پارگی در کناره ها باشد، این مشکل بیشتر به چشم می خورد.
اگر رول استند در موقعیت مناسبی نصب شود، کشش ماشین بر روی تمام نقاط کاغذ یکسال و متناسب خواهد بود. ضمن این که تمام سطح کاغذ از حرارت و شرایط یکسان برخوردار خواهد شد.
چگونگی بستن کاغذ بر روی رول استند نیز اهمیت زیادی دارد. کاغذ باید به حدی سفت و محکم شود که موجب ترکیدگی و پارگی شدید در ته رول نگردد. در حین تولید باید به ته رول توجه ویژه ای داشت و در صورت شل شدن مجدد آن را محکم کرد. شل شدن ته رول موجب خوردگی کاغذ می شود.
زمانی که رول کمتر از نصب شد و هر چه به سمت انتهای رول نزدیک تر شدیم باید مقداری بازوهای آن را آزادتر کنیم تا در انتهای رول باعث پاره شدن کاغذ نشود. زمانی که قطر رول ها در پایان کار کاهش می یاید، کاغذ روی آن تحمل فشار وارد شده از بازوها را ندارد و احتمال پاره شدن کاغذ افزایش خواهد یافت.
معمولا غلطک های ریگلاژ روی رول استندها وجود دارد. این غلطک برای کار با رول کاغذ با کیفیت پایین نقش بسیارمهمی دارند. در صورت شل بودن یک طرف رول، فشار کشش ماشین را می توان در تمام سطح کاغذ با استفاده از غلطک های ریگلاژ یکسان نمود و به اصطلاح شل و سختی آن را تنظیم کرد.
● سینگل فیسر
یکی از مهم ترین بخش های یک خط کروکیگ سینگل فیسر (single facer) است که لایه کاغذ فلوتینگ را پس از کنگره کردن به یک لایه لاینر می چسباند و در نهایت یک محصول دو لایه را تولید می کند. محصول به دست آمده از ماشین سینگل فیس را کارتن دو لایه می نامند.
اندازه ریز یا درشت بودن کنگره کارتن را نای می گویند.
کارتن ها را به ترتیب Aفلوت،Cفلوت، Bفلوت، E فلوت و F فلوت می نامند که خود نای کنگره های نامبرده نیز می تواند ریز یا درشت باشد. به عنوان مثال کارتن E فلوت مانند کارتن خرما و کارتن F فلوت مانند جعبه های فانتزی برای بسته بندی ادکلن است. کارتن های دو لایه در بسیاری از کارها نظیر کارتن های لمینیتی که یک لایه پوستر(عکس) به دو لایه کارتن می چسبد مورد استفاده قرار می گیرند. در بسته بندی لوازم کوچک خانگی از کارتن های دو لایه به عنوان حایل بین اجناس، جهت محافظت از آنها استفاده می شود. مانند پیچیدن آن به دور لامپ مهتابی یا گذاشتن آن بین ظروف چینی.
باید توجه داشته باشید هر چقدر اندازه کنگره ها درشت تر باشد مقاومت عمودی آنها نیز بیشتر خواهد شد. دلیل آن این است که در کنگره های درشت تر، کاغذ فلوتینگ بیشتر مصرف شده و کاغذ بیشتری کنگره می شود بنابراین کارتن از مقاومت بالاتری برخوردار می گردد.
سیلندرهای ماشین سینگل فیسر به جز سیلندر چسب، چسب گیر و غلطک های راهنمایی کاغذ، دارای حرارت نیز می باشند. چسب به کار برده شده در این ماشین به وسیله حرارت گرم شده و کاغذ را می چسباند. رطوبت مازاد در کاغذ و چسب تبخیر شده و کارتن آماده مرحله بعد می شود. در سلیندرهای کنگره ای، ساکشن از داخل سیلندر به وسیله سوراخ هایی که درون شیارها وجود دارد، انجام می گردد.
سینگل فیسرها از روی حداکثر عرضی که تولید می کنند و نای آن می شناسند. به عنوان مثال مدل و نام دستگاه سینگل فیس به صورت ISOWA ۱۶۰ BF و BHS ۲۴OCF است.
این ماشین می تواند دارای سیستم ساکشن فن برای هدایت صحیح مسیر حرکت کاغذ فلوتینگ و حفظ فرم اصلی آن در کنگره باشد، که به آن Finger less گفته می شود.
در گذشته برای هدایت صحیح حرکت کاغذ از تیغه های برنجی با آلیاژ سخت کاری شده که حالت ارتجاعی (فنری) نیز داشتند استفاده می گردید. این سیستم به figer tipe معروف بوده که در حال حاضر منسوخ شده است. این سیستم در ماشین های قدیمی دیده می شود و همواره مشکلاتی را برای خط تولید ایجاد می کند. از جمله این مشکلات می توان به آسیب دیدن و استهلاک سریع فینگرها اشاره کرد.
در ماشین های سینگل فیسر نرمال باید حرارت مناسب در سیلندر، فشار لازم در پرس و سالم و فاسد نبودن چسب همواره کنترل شود. پرس ها به صورت پنوماتیک یا هیدرولیک کار می کنند به همین دلیل فشار هوا یا فشار روغن باید تنظیم گردد. با توجه به اینکه احتمال فاسد شدن چسب زیاد است، انتخاب چسب با فرمولاسیون مناسب اهمیت زیادی دارد.
سیلندرهای موجود در ماشین های سینگل فیسر علی الخصوص سیلندرهای کنگره، سخت کاری شده هستند و اپراتور باید از ورود اجسام سخت وفلزی و حتی شن ریزه به این سیلندرها جلوگیری کند.
از فشارهای اضافی و غیر ضروری جک ها به سیلندرها پرهیز شده و از روان کاری غلطک ها غافل نشویم تا عمر مفید و کارآیی ماشین افزایش یابد.
● معرفی اجزاء مختلف ماشین single facer
۱) سیلندر کنگره بالا: این سلندر در ماشین های finger lee فاقد شیار فینگر بوده و پس از روش بخار shower در مسیر کاغذ فلوتنیگ قرار می گیرد. این سیلندر دارای جک بوده و فشار آن به راحتی تنظیم می شود. موقعیت سیلندر در صورت نیاز، نسبت به موقعیت سیلندر کنگره پایین تنظیم شده تا شیارهای گام فلوت کاملا به هم منطبق گردند. از مواردی که در تنظیمات corrugation roll باید در نظر داشته باشیم، موقعیت آن نسبت به شیارهای سیلندر ثابت کنگره پایین است. اگر فشار کنگره بالا به کنگره پایین به طور یکسان تقسیم نشود باعث خرد شدن کاغذ فلوتینگ می شود. برای بر طرف کردن این مشکل باید مقداری کاغذ کاربن لس را از کنگره عبور داد در صورتی که شیارها موازی نباشند، کنگره ها کاملا داخل هم ننشته اند. در این حالت باید موقعیت سیلندر کنگره بالا را تغییر داد تا خط های ترسیم شده روی کاغذ کاربن لس کاملا موازی شده و نوک قله کنگره بالا در وسط شیار کنگره پایین قرار گیرد. قابل ذکر است جهت مشاهده بهتر موقعیت شعارها روی کاغذ، حتما پرس های ماشین درگیر شده باشند.
۲) سیلندر و کنگره پایین: این سیلندر در ماشین های با سیستم figer less دارای sucktion، sucktion blower, suction fan است تا به مکیدن هوای داخل شیارها ضمن هدایت کاغذ فلوتینگ در مسیر درست اجازه ندهد کاغذ از فرم اصلی خود خارج شود. این سیلندر امکان حرکت ۳۶۰ درجه ای به دور خود را دارد.
در ضمن این سیلندر دارای یاتاقان ثابت بوده و سایر سیلندرها موقعیت خود را با این سیلندر تطبیق می دهند. از نکات بسیار مهم در این سیلندر سالم بودن فینگرهای تمیز کننده شیارها است.
● نکات مهم در ارتباط با سیلندرهای کنگره
اپراتور باید دقت کند تا اجسام سخت و فلزی یا کاغذهایی که دارای ناخالصی و شن ریزه هستند از این سیلندرها عبود کند. از محکم بودن پیچ و مهره های به کار رفته در ماشین اطمینان حاصل شود تا داخل کنگره ها سقوط نکرده و به کنگره ها آسیب وارد نکند. با استفاده از واشرهای فنری و آچارکشی به موقع در ماشین می توان احتمال بازشدن پیچ و مهره ها را با حداقل کاهش داد.
در صورتی که از کاغذهای با عرض کمتر از کنگره برای تولید استفاده می شود، با برنامه ریزی دقیق به طور مساوی از سمت چپ و راست ماشین استفاده گردد. مثلا اگر از ماشین های با عرض ۲۲۰ سانتی متر بخواهیم کارتن با عرض ۱۶۰ سانتی متر تولید کنیم و برنامه تولید یک ماهه باشد باید ۱۵ روز سمت چپ ماشین و ۱۵ روز سمت راست ماشین به کار گرفته شود. اگر به این مورد توجه نشود به مرور زمان وسط سیلندرها لاغرتر از کناره ها شده و دقت سیلندر در تماس با کاغذ کاهش یافته و کارآیی ماشین به شدت پایین می آید. اگر به این مورد توجه کافی نشود پس از مدتی این ماشین نمی تواند با حداکثر عرض خود کار کند و ضایعات تولید به شدت افزایش خواهد یافت.
● سنگ نفت چیست و چه کاربردی دارد؟
سنگ نفت با قالب گیری بر روی کنگره ساخته شده و به شکل و اندازه گام فلوت می باشد. از سنگ نفت برای یکنواخت کردن فلوت و از بین بردن پلیسه های ریز حک شده بر روی کنگره استفاده می شود. پلیسه ها معمولا از عبور ناخالصی های موجود در کاغذ و شن ریزه در کنگره به وجود می آید.
با استفاده از جریان بخار یا حرارت دادن به وسیله روغن و چرخاندن سیلندر، حرارت در تمام محیط سیلندر و خصوصا کنگره ها به طور یکنواخت پخش شود. یکنواختی حرارت موجب بهبود کیفیت و کاهش ضایعات تولید می گردد. اگر هر گونه ناخالصی و یا آشغال به کنگره ها یا سیلندرها بچسبد موجب تغییر ضخامت آنها شده و از دقت تولید می کاهد. همواره باید به تمیز بودن سیلندرها توجه گردد. معمولا در ابتدای استارت یا آخر وقت کاری ماشین بدون کاغذ کار می کند، بهتر است مقداری روغن موتور روی سیلندرها ریخته شود تا چرخش سیلندر روان تر گردد.
ماشین multi cassette نوعی سینگل فیسر است که مجموع سیلندرهای کنگره چرخدار بوده و توسط ریل می توان آن را از ماشین سینگل فیسر جدا کرد. یک تیغه برنجی روی این سیلندرها نصب گردیده تا چسب های منتقل شده روی سیلندر و دیگر ناخالصی ها را از روی سیلندر پاک کند و محصول تمیزتری تولید شود. این سیلندر میزان فشار وارد به سیلندر کنگره را نیز تنظیم می کند. پایین بودن فشار جک های سیلندر باعث می شود کاغذ لاینر خصوصا در لبه های کار به خوبی نچسبد. زیاد بودن فشار نیز ضمن آسیب رساندن به ماشین، کاغذها را بریده و ضعیف می کند.
مورد مهم دیگری که باید در خطوط تولید کارتن به آن توجه شود جلوگیری از حالت سکون به مدت طولانی است. این حالت موجب عدم یکنواختی حرارت در محیط سیلندر می گردد. اگر مدت سکون ماشین حدود ۳۰ ثانیه باشد. بخش بالای سیلندر دارای حرارت بوده و سیلندر منبسط می گردد، در حالی که بخش پایین سیلندر سرد بوده و سیلندر منقبض می شود. این عدم یکنواختی موجب افزایش ضایعات تولید خواهد شد.
● نکته مهم
تنظیم فشار دو طرف سیلندرهای کنگره pressure roll و چسب در سینگل فیسر بسیار مهم است. این تنظیمات به دو روش امکان پذیر می باشد. روش اول با تنظیم ریگلاژ نصب شده در مسیر هوای فشرده یا هیدرولیک جک های ماشین انجام می شود. با تغییر فشار ریگلاژ، میزان فشار دو طرف سیلندر کم یا زیاد می گردد. روش دوم کم یا زیاد کردن کورس مسیر حرکت جک هاست.
با کم یا زیاد کردن این فاصله میزان دور یا نزدیک شدن سیلندرها تنظیم می گردد.
در انجام این تنظیمات باید دقت شود که سیلندرها با هم تماس نداشته باشند و با هم درگیر نشوند زیرا موجب آسیب دیدن سیلندرها می گردد. فاصله سیلندرها باید به حدی باشد که فشار لازم به کاغذ وارد شود. تناسب و تعادل فشار سیلندرها در ماشین های سینگل فیسر از نکات مهم و اساسی است. یک محصول قابل قبول زمانی از ماشین سینگل فیسر خارج می شود که فشار سیلندرها تنظیم باشد.

چاپ جعبه عبارت است از علم چاپ و هنر پوشش دهی کالا و محصولات است. جعبه محفظه ای مقوایی شکل که برای محافظت بیشتر محصولات و زیباتر کردن محصولات و اجناس کاربرد دارد. جعبه ها از محصولات و کالاها در برابر عوامل محیطی، ضربه ها و برخورد مکانیکی محافظت میکنند . جعبه و کارتن بسته بندی هایی هستند که غیر از محافظت می توانند به کالا و محصول نهایی نمای خاصی بدهند . پیشنهاد میشود برای طراحی جعبه وقت گذاشته شود چون تاثیره مستقیمی بر فروش کالا و محصول شما خواهد داشت. جعبه سازی از عواملی است که هر چه بیشتر به آن بها داده شود میتواند عامل بصری باشد که با مشتری ارتباط برقرار میکند.
شیوه های چاپ جعبه و فرایند تکمیلی
به طور کلی، انواع فناوری ها و روش های چاپ را می توان به دو دسته کلی چاپ های متداول و چاپ های غیر تماسی تقسیم بندی نمود.در دسته چاپ های متداول, لازم است که مرکب, با استفاده از واسطه ای همچون پلیت، کلیشه، شابلون و مانند ان، در قالب انواع گود، مسطح و برجسته، به
سطح چاپ شونده انتقال یابد. در دسته چاپ های غیر تماسی ، انتقال مرکب یا جوهر، و یا شکل گیری تصویر بر روی سطح چاپ شونده، به صورت مستقیم و بی واسطه انجام میگردد.
به طور کلی شیوه های چاپ متداول را می توان به دسته های کلی چاپ سیلک اسکرین، چاپ برجسته (مانند فلکسوگرافی و غیره ) ، شیوه لیتو گرافی (شامل چاپ افست معمولی و چاپ افست خشک) و چاپ گراوور تقسیم بندی نمود که وجه اشتراک تمام انها, استفاده از مرکب به صورت مایع می باشد. شیوه های چاپ غیر تماسی را می توان به دسته های کلی الکتروفوتوگرافی، یونوگرافی، چاپ مغناطیسی، چاپ جوهر افشان، چاپ حرارتی وعکاسی تقسیم بندی نمود در شیوه های الکتروفوتوگرافی و یونوگرافی، از تونر پودری و مایع برای ایجاد تصویر استفاده می شود, حال آنکه در شیوه چاپ مغناطیسی از تونر مغناطیسی و در شیوه چاپ جوهر افشان، جوهر مایع و جوهر حرارتی مورد استفاده واقع میشوند. چاپ حرارتی نیز به دو شیوه انتقالی و تصعیدی قابل اجرا است. که رنگ دهی در این نوع چاپ یا استفاده از فویل یا ریبون, امکان پذیر می باشد. در شیوه عکاسی نیز,تصویر نهایی از طریق تابش نورهای رنگی بر روی پوشش حساس به نور موجود بر روی سطح چاپ شونده انجام می شود.
در این بخش، پس از معرفی اجمالی شیوه های چاپ بکار رفته در بسته بندی های انتخاب شده و بیان ویژگی های آنها، زمینه لازم جهت بررسی سایز نمونه ها فراهم میگردد.

چاپ افست جعبه
روش افست از جمله شیوه های متداول در چاپ و بسته بندی است که به منطور ایجاد تصویر با بهره گیری از رنگ های تفکیکی و ترکیبی مورد استفاده واقع می شود.در این شیوه با استفاده از روش لیتو گرافی و تفکیک رنگ و ترام گذاری بر روی پلیت زمینه لازم برای انتقال مرکب و ایجاد رنگ های مختلف حاصل گردیده و سطح چاپ شونده می تواند به صورت رول پیوسته و یا صفحات مجزا باشد.
به طور کلی شیوه افست به خصوص در چاپ جعبه و بسته بندی های کاغذی و مقوایی ، روشی در دسترس و مقرون به صرفه است که کیفیت قابل قبولی را ارائه می دهد و امکان استفاده از رنگ های از پیش ساخته شده و نیز رنگ های تفکیکی چهار رنگ و شش رنگ در این شیوه وجود دارد.
در ماشین چاپ ، لاستیک واسط به عنوان سطحی انعطاف پذیر، واسطه انتقال مرکب از پلیت به سطح در ماشین چاپ شمنده مانند کاغذ یا مقوا می گردد.به دلیل هزینه های لیتو گرافی و تهیه پلیت و نیز راه اندازی و تنطیم دستگاه چاپ، حداقل تیراژ مقرون به صرفه در این شیوه ۱۰۰۰ نسخه است و در مقادیر کمتر ، معمولا تنها هزینه مواد اولیه از هزینه تمام شده کسر می گردد، هر چند پلیت ها از دوام خوبی برای چاپ انبوه برخوردار بوده و با حرارت دهی آنها قبل از آغاز فرآیند چاپ می توان این میزان را افزایش داد که معمولا اندکی از جزییات ترام ها و کیفیت نهایی کاسته می شود.
چاپ لترپرس جعبه
چاپ لترپرس یکی از قدیمی ترین شیوه های چاپ ماشینی محسوب میگردد. در این شیوه, پلیت چاپ که انتقال دهنده مرکب است، سطحی سخت و برجسته دارد که عمدتا از طریق حروفچینی حروف ریخته گری شده سربی در کنار کلیشه های تصویری,امکان انتقال متن و تصویر را فراهم می آورد.امکان دیگری که روش لترپرس فراهم می آورد ،کاربرد گسترده آن در مراحل تکمیلی است و پس از چاپ مانند عملیات درج خط تا و برجسته کاری است که امروزه به این قابلیت دستگاه بیشتر توجه میگردد.
مطابق نمای میکروسکوپی، تصاویر، خطوط و حروف چاپ شده با این شیوه, معمولا در ناحیه کناره ها، پر رنگ تر از نواحی مرکزی می باشند که این عامل ، به عنوان مشخصه شناسایی این روش چاپ محسوب میگردد.
به طور کلی، روش لترپرس از شیوه های ارزان قیمت چاپ به خصوص در تیراژ های پایین محسوب می گردد لیکن از دقت و کیفیت نهایی چندانی برخوردار نمی باشد. همچنین لازم است رنگ ها به صورت تخت و در تعداد محدود و به صورت مجزا در طراحی در نظر گرفته شده و برای انتقال هر یک از آنها، یک مرتبه عملیات چاپ لحاظ شود. در تداول به این شیوه, چاپ ملخی گفته می شود.
چاپ فلکسوگرافی جعبه
ر شیوه چاپ فلکسوگرافی، ایجاد تصویر از طریق تماس مستقیم سطح برجسته کلیشه که آغشته به مرکب است با سطح کاغذ، مواد پلاستیکی و یا سایر مواد انجام می شود. کلیشه فلکسوگرافی از ماده انعطاف پذیری که مشابه مهرهای ژلاتینی است تهیه میگردد. شیوه فلکسو از لحاظ اماده نمودن کلیشه، به عنوان یکی از سریع ترین و کم هزینه ترین شیوه ها در چاپ های کارهای نسبتا پرتیراژ با کیفیت متوسط به بالا محسوب می گردد لیکن دستیابی به کیفیت چاپ بالا و قابلیت تکرار آن در نمونه های مختلف شده در این روش، اندکی دشوار است. در این شیوه، خطوط ایجاد شده بر روی سطح کار چاپی، حالتی شبیه به تصایر به دست امده توسط مهر های ژلاتینی را می یابند، بدین معنا که معمولا لبه های خطوط, سطوح و ترام ها، کم رنگ تر و وسط آنها پر رنگ تر شده و رنگ، حالتی یکدست نمی یابد. فلکسوگرافی , از جمله روش هایی است که می تواند در چاپ بسته بندی متشکله از مواد انعطاف پذیر. چند لایه نیز مورد استفاده قرار گیرد. برای چاپ بر روی سطح پلاستیکی که شامل تصاویر خطی هستند، معمولا از این شیوه استفاده میشود. که روش مناسبی برای چاپ بر روی بسته بندی های ارزان قیمت مانند پلی اتیلن سه لایه است، به خصوص در طرح هایی که تصاویر هافتون موجود نبوده و گرافیک بسته بندی به طرح های خطی و لکه هایی با رنگ های تخت خلاصه میگردد.
در تصویر ۱۰، نماهایی از ماشین چاپ, تهیه کلیشه و وضعیت کلی سیلندر های واحد چاپ مشاهده می شوند. روش فلکسو علاوه بر فراهم آوردن امتیازاتی همچون سرعت بالای فرایند تهیه کلیشه و قیمت نسبتا پایین کلیشه حاصل شده، دارای معایبی نیز می باشد که از آن جمله می توان به محدودیت های موجود در بخش طراحی گرافیک و پیش از چاپ و نیز دشواری در دستیابی به کیفیت قابل قبول در نمونه های چاپ شده اشاره کرد. از انجا که تهیه کلیشه در این شیوه، هزینه نسبتا پایینی را به خود اختصاص میدهد, لذا قابلیت ایجاد تنوع در طرح های چاپ شده بیشتر است ضمن آنکه امکان برش بخش هایی از کلیشه جهت انجام اصلاحات جزئی و موضعی، مقدور می باشد.
چاپ سیلک اسکرین جعبه
در این شیوه از چاپ با عبور مرکب از منافذی که متناسب با طرح، بر روی توری شابلون ایجاد گردیده اند، تصویر نهایی بر روی سطح چاپ شونده شکل میگیرد. توانایی این شیوه چاپ، در انتقال مرکب بر روی سطوح تخت و گرد از مواد متنوع و مختلفی تشکیل گردیده اند، کم نظیر است.
هر چند دقت این شیوه چاپی در ارائه تصاویر و تونالیته های رنگی و خطوط و حروف زیر ،چندان زیاد نمی باشد لیکن شیوه ای مقرون به صرفه برای چاپ سطوح رنگی تخت، بر روی مواد مختلف در تیراژهای مختلف است.
چاپ جوهر افشان جعبه و بسته بندی
چاپ جوهر افشان، امکان انتقال جوهر بر روی سطح چاپ شونده، بدون تماس با آن را دارا می باشد و بنابراین امکان چاپ بر روی سطوح پیچیده و منحنی ساخته شده از جنس ها و مواد مختلف را در اختیار قرار میدهد. نکته قابل توجه در این شیوه، توانایی چاپ اطلاعات متغییر به صورت سریع و مقرون به صرفه است که به عنوان امتیازی اساسی تلقی میگردد.
برای درج تاریخ مصرف و قیمت محصول بر روی آن,معمولا از شیوه چاپ جوهر افشان که قابلیت انتقال اطلاعات از فایل کامپیوتری و چاپ آن به وسیله پاشش ذرات ریز جوهر بر روی سطح کاغذ و سایر مواد را داراست، استفاده می شود. فناوری جوهر افشان را به طور کلی میتوان به دو دسته زیر تقسیم بندی نمود:
الف- جوهر افشانی پیوسته
ب- انتشار قطره بر اساس نیاز.
چاپ انتقالی (ترانسفر)
در صنعت شیشه و سرامیک, به منظور انتقال تصاویر بر روی قطعه مورد نظر,از شیوه چاپ انتقالی استفاده می شود.در این شیوه که از اواسط قرن هجدهم میلادی متداول گرددیه است, ابتدا تصویر توسط جوهرهایی ویژه از اکسید فلزی، بر روی کاغذ ویژه چاپ شده و سپس بر روی قطعه فشرده می شود.پس از پخت قطعه، تصویر تثبیت می شود. چاپ تصویر برو روی کاغذ انتقال دهنده مرکب, به شیوه های مختلفی همچون روش سیلک اسکرین، امکان پذیر است.

مراحل تکمیلی در چاپ جعبه و بسته بندی و کارتن سازی
انواع پوشش های بسته بندی
هنگامی که از کاغذ یا مقوای گلاسه برای چاپ استفاده می شود, برای محافظت بیشتر از سطح چاپ پوشش برای آن در نظر گرفته می شود. روش های متفاوتی برای پوشش چاپ وجود دارد که به سه دسته کلی تقسیم می شوند:سیلک، لترپرس ،افست.
روکش سلفون در چاپ جعبه و بسته بندی
بخش دیگراز انواع متداول پوشش به کار گرفته شده، نمونه ای است که سلفون نام دارد و خود مستقلا توسط دستگاه مخصوص این کار انجام میگیرد. در این روش لایه ای از پوشش نازک پلاستیک روی سطح کار چسبانده می شود و انواع متفاوتی نظیر مات، براق و غیره دارد. در این شیوه سلفون رول به کمک دستگاهی به وسیله چسب روی سطح کاغذ یا مقوا چسبانده می شود. البته دستگاه های مورد استفاده در این بخش با تنوع نیمه ماشینی تا ماشینی وجود داشته و دو نوع حرارتی و ساده دارد.در مدل حرارتی، سلفون به واسطه حرارت نشست بهتری روی سطح چاپی دارد. مزیت خوب سلفون نسبت بهUV ، استحکامی است که به سطح چاپی میدهد و در ضمن احتمال ترک خوردن را از بین می برد.
روکش یووی در بسته بندی و چاپ جعبه و کارتن
پوشش UV برجسته و کاملا مشخص است.این نوع چاپ به همان شیوه سیلک اسکرین انجام می شود و نوعی مواد مصرفی ، کار را مات یا براق می کند. معمولا ترکیب هر دو UV مات و براق را برای مشخص کردن قسمت های مختلف یک کار چاپی به کار میگیرند. ماده مصرفی در این نوع پوشش به روش ماورا بنفش خشک می شود و دلیل نام گذاری آن نیز به همین خاطر است.
قشر پوشش در این شیوه بیشتر از افست و لترپرس است.پس از چاپ رنگ مخصوص و جذب پودر در محل چاپ شده و گذر از اشعه و حرارت یووی , سطح چایی برجسته و متمایز از سایر نقاط می شود. هر چند در اینجا این روش به عنوان پوشش تزینی مطرح شده است ولی این شیوه به عنوان تکنیک مستقل چایی قابل بحث است که ویژگی منحصر به فرد آن برجستگی سطوح رنگ های چاپ شده است.
روکش ورنی در بسته بندی و چاپ جعبه
ورنی گرم: ورنی گرم را به همان شیوه سیلک اسکرین بر روی مواد چاپ می کنند.به دلیل وجود مواد نفتی در ماده ورنی گرم ،معمولا کاتالوگ یا بروشور که با پوشش ورنی گرم چاپ شده اند بوی نامطبوعی از خود ساطع می نمایند. امروزه اسانس های خوشبو کننده به ورنی افزوده می شود.
ورنی سرد: ورنی سرد یا ورنی چاپ را با ماشین افست چاپ میکنند و تنها پوششی برای تثبیت رنگ است و تقریبا هیچگونه جلا و درخشندگی ندارد.
جعبه های مقوایی
در بسته بندی هایی که از جنس مقوا ی باشند ،پس از انجام چاپ افست و در صورت لزوم ، ایجاد طرح های برجسته موجود بر روی سطح بسته بندی از طریق برجسته کاری ، مراحل لمینیت نمودن سطح چاپ شده به سطوح دیگر ,و سپس عملیات برش ، تا کردن ، و چسب زنی انجام می گردد.
برجسته کاری و طلاکوبی در بسته بندی
برجسته کاری و طلا کوبی از جمله شیوه های موثری محسوب میگردند که در افزایش زیبایی بسته بندی و ایجاد جلوه های بصری ویژه در ان , مورد استفاده واقع می شوند. انواع شیوه های برجسته کاری را میتوان به دسته های زیر تقسیم بندی نمود:
• برجسته کاری ساده ، که معمولا با طلاکوبی استفاده می شود
• که جلوه ای مخالف برجسته کاری ایجاد می نماید
• برجسته کاری نا اشکار ،که تنها منجر به برجستگی سطح می شود و از طلاکوبی یا مرکب در ان سطح استفاده نمی شود.
• برجسته کاری انطباق یافته ،که سطح برجسته با عناصر چاپ شده یا طلاکوبی شده انطباق می یابد
• برجسته کاری ترکیبی ،که در این حالت ,همزمان عملیات برجسته کاری و طلاکوبی توسط یک قالب انجام میشود.
• برجسته کاری پاستلی ،که با ایجاد سایه های رنگی در سطح کار همراه است
• برجسته کاری پرداخت کاری شده ،که سطح کار حالتی صیقلی و لعاب خورده می یابد.
• داغ زنی ،که با افزایش حرارت انجام می شود.
برش و قالب تیغ جعبه ها
در طراحی برخی از اقلام بسته بندی ، لحاظ نمودن پارامتر هایی که امکان تهیه نمونه های جعلی مشابه را به حداقل برسانند از اهمیت ویژه ای برخوردار است. از جمله این موارد میتوان به بسته بندی هایی اشاره نمود که محتوای اشیا گران قیمت و یا مواد دارویی بوده و در واقع تنها پارامتر موید محتوی ،بسته بندی است. همچنین برخی از برند ها ،جهت کمک به شناسایی محصولات خود نسبت به نمونه های جعلی و حفظ خوشنامی برند خود در بازار فروش ،از شیوه های ضد جعل در طراحی بسته بندی و برچسب محصولات بهره می برند.
از جمله مواردی که میتوان آنها را به عنوان عوامل ضد جعل در بسته بندی مطرح نمود , عبارتند از شیوه های درج هولوگرام , فویل براق ،علایم ضد کپی ، نقوش برجسته ،استفاده از کاغذهای خاص ,رنگ های فلورسنت ،میکروپرینتینگ ،علائم مندرج در متن کاغذ ، شماره سریال ، نقوش هندسی تکرار شونده ،منحنی های لگاریتمی غیر قابل اسکن و سطوحی که نسبت به سایش با فلز و یا تماس با دست و دریافت حرارت ، تغییر رنگ می دهند.
در چاپ برچسب ضد جعل موجود بر روی محصول از شیوه های درج هولوگرام ،فویل براق ، میکرو پرینتینگ ، حروف سه بعدی ، شماره سریال و منحنی های لگاریتمی غیر قابل اسکن استفاده شده است.
جعبه کادو
جعبه پیتزا
جعبه مقوایی
جعبه مقوایی
ساخت جعبه کادو
جعبه کادویی شیک
طراحی و چاپ جعبه
طراحی جعبه
ساخت جعبه
تولید جعبه مقوایی
ساخت جعبه
چاپ جعبه پیتزا
چاپ جعبه دستمال کاغذی
جعبه کادو الگو
ساخت جعبه های کادویی
درست کردن جعبه کادو
چاپ جعبه مقوایی
الگوی جعبه سازی
ساخت جعبه های کادویی در منزل

سلفون نام مستعار فیلم های شفاف و شیشه ای بر پایه پلی پروپیلن میباشد که پس از خروج مذاب از قالب دستگاه به کمک آب سردهنده و به حالت آمورف درآمده است . فیلمهای سلفون دردمای محیط در حالت شیشه ای خود بوده و لذا رفتاری شکننده و مستحکم از خود نشان میدهند . از طرفی دمای ذوب بالاتر این فیلم نسبت به نایلون و نایلکس ، عده ای از کابردهای آن در محدوده های بالایی دما را افزایش داده است . در یک نگاه کلی باید گفت هریک از فیلم های نایلون، نایلکس و سلفون کاربردهای مخصوص خود را داشته و هیچکدام نمیتواند جای دیگری را پرکند .
پلی پروپیلن و کاربرد آن در طراحی صنعتی
در بحث شناسایی و کاربرد پلیمرها در طراحی صنعتی، پلاستیک پلی پروپیلن (Polypropylene) که به اختصار PP نامیده می شود، به عنوان یکی از قابل توجه ترین مواد محسوب می شود که علاوه بر کاربرد وسیع در طراحی محصول، در زمینه تولید بسته بندی نیز مورد استفاده واقع گردیده است.
پلی پروپیلن از خانواده پلاستیک های ترموپلاست یا گرمانرم است بدین مفهوم که با دریافت گرما، نرم تر می شود؛ بنابراین در زمان تزریق درون قالب، لازم است که بدنه قالب توسط المنت های حرارتی گرم گردد تا مذاب، جریان یابد و سپس با عبور سیال خنک کننده در بدنه قالب، بدنه تزریق شده، سخت گردد و در نهایت از قالب جدا گردد. این پلاستیک، به صورت معمول، توانایی تحمل حرارت تا 110 درجه سانتیگراد را دارا می باشد.
از جمله شاخصه هایی که به شناسایی این پلیمر در بین سایر نمونه ها کمک می نماید، عدم خراش پذیری سطح آن با ناخن و نیز مقاومت آن در برابر خرد شدن است، هر چند در اثر وارد شدن نیروی بیش از حد تحمل خمش، سفیدک می زند.
از ویژگی های کلی پلاستیک پلی پروپیلن، می توان موارد ذیل را برشمرد:
● مقاومت بالا در برابر اسیدها، بازها و چربی ها؛
● قیمت مناسب؛
● سهولت قالب سازی برای تولید به شیوه تزریق و سیالیت قابل قبول در قالب؛
● قابلیت مخلوط شدن با پرکننده هایی همچون خاک اره و ایجاد کامپوزیت؛
● غیر سمی بودن نسبی و مناسب بودن برای ساخت اسباب بازی و لوازم مربوط به کودکان؛
● در دسترس بودن و غیر استراتژیک بودن محصول؛
● تولید ماده اولیه توسط کارخانجات داخلی؛
● رنگ پذیری عالی توسط مستربچ های مختلف؛
● قابلیت جوش حرارتی؛
● قابلیت بازیافت؛
● قابلیت تلفیق با هسته و بوش های فلزی در زمان تزریق.
پلی پروپیلن معمولا به یکی از صورت های زیر در طراحی صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد:
الف- ساختاری و غیر شفاف (به صورت مات یا براق)؛
ب- ساختاری و نیمه شفاف (معمولا به رنگ خاکستری و غیربراق)؛
ج- فیلم BOPP؛
د- فیلم OPP یا CPP.
پلی پروپیلن، علاوه بر حالت گرانول و ورق، به صورت فیلم نیز قابل استفاده است. فیلم، به طور کلی، عبارت است از لایه ای بسیار نازک از سیال و یا جامد، مثلا فیلم روغن بین ساچمه های بلبرینگ، و یا فیلم استات سلولز جهت ثبت و بازپخش تصاویر سینمایی؛ و منظور از فیلم پلی پرو پیلن، لایه نازکی از آن است که حالت جامد داشته باشد. فیلم پلی پروپیلن به دو صورت کلی BOPP و OPP یا CPP تولید می شود.
نوع اول که با عنوان BOPP یا biaxially oriented polypropylene نامیده می شود، به مفهوم آن است که در زمان تولید، علاوه بر اکسترود شدن لایه به صورت آبشاری، از طرفین نیز کشیده شده است که نسبت به نوع دوم یعنی OPP یا CPP از ثبات ابعادی و حرارتی بیشتری در زمان چاپ و بسته بندی برخوردار است. کاربرد عمده فیلم های پلی پروپیلن در تولید بسته بندی های انعطاف پذیر (Flexible Packaging) مانند بسته بندی چیپس، اسنک، بیسکویت، بستنی، ماکارونی و مانند آن می باشد که به صورت های مختلف لمینیت شده، تک لایه، متالایز شده و غیره قابل استفاده اند.
بهترین و کاربردی ترین راه شناسایی این پلاستیک در میان سایر نمونه ها، به خاطر سپردن ویژگی های بصری، صوتی و بساوایی نمونه ای از محصول ساخته شده با این ماده است که بدین منظور، لیستی از محصولات ساخته شده با پلی پروپیلن در زیر بیان می گردند:
قطعات مدولار ساخت و ساز اسباب بازی با نام تجاری Lego، درپوش های رزوه دار ظروف پلاستیکی دهانه گشاد دارویی و بهداشتی که بدنه آنها از پلی اتیلن (HDPE) است، بدنه ماژیک، درپوش خودکار، درپوش بسته بندی های تتراپک، درپوش بطری هایی مانند بطری آب معدنی که جنس بدنه این بطری ها از PET (پلی اتیلن تری فتالات) است، بدنه باتری خودرو، لایه های اکسترود شده با نام تجاری کارتن پلاست، و جعبه های استوانه ای شکل بسته بندی سی دی.

کلیشه چیست؟
لوحه چاپ برجسته که برای هر نوع چاپ با متریال متفاوتی ساخته میشود.مثلا در طلا کوب کلیشه از جنس سرب ساخته می شود و در دستگاه های فلگسو از جنس ژلاتین (فلگسوگرافی) و در دستکاه هلیو بصورت سیلندر فلزی (روتوگرافی) ساخته می شود.کلیشه در صنعت چاپ و بسته بندی مهمترین عامل در کیفیت چاپ تلقی میشود

انواع فیلم بسته بندی و مشخصات فنی
پلی اتیلن (PE) * ضخامت بین 25 تا 100 میکرون * کیفیت چاپ خوب * چسبندگی حرارتی بالا
از پلی اتیلن (PE)در بسته بندی محصولات کشاورزی،کود،سم،بذر ومحصولات دام و طیور و گونی های مختلف و ترکیبات دیگر استفاده میشود
ساشه (پلی اتیلن،پلی استر) * ضخامت 8 تا 25 میکرون * کیفیت چاپ عالی *چسبندگی حرارتی محدود
از ساشه در بسته بندی خوراکی ها مثل سس های یکبار مصرف،شکلات،بیسکویت و غیره استفاده میشود
پلی پروپیلن (PP)* ضخامت 10 الی 75 میکرون * کیفیت چاپ خوب * چسبندگی حرارتی بالا
پلی پروپیلن درخشان(OPP) * ضخامت بین 10 الی 100 میکرون * کیفیت چاپ خوب * چسبندگی حرارتی بالا
از OPP در بسته بندی حبوبات و خشکبار و محصولات غذایی و روکش محصولات دیگر استفاده زیادی میشود
پلی پروپیلن قالبی(CPP) * ضخامت بین 10 الی 100 میکرون * کیفیت چاپ خوب * چسبندگی حرارتی بالا

پلی پروپیلن انعطاف پذیر(CPA) * ضخامت بین 10 الی 100 میکرون * کیفیت چاپ خوب * چسبندگی حرارتی بالا

آلومینیوم (فویل) * ضخامت 5 تا 100 میکرون * کیفیت چاپ خوب * چسبندگی حرارتی ندارد
از آلومینیوم در همه نوع بسته بندی سبک استفاده میشود
پلی امید * ضخامت 15 تا 25 میکرون * کیفیت چاپ متوسط * چسبندگی حرارتی ندارد
مقوا * ضخامت 400 تا 10000 میکرون *کیفیت چاپ متوسط * چسبندگی حرارتی ندارد
از مقوا در بسته بندی های سنگین بسیار استفاده میشود